marek piasek blog

W jaki sposób ocenić skuteczność Twojej konkurencji? Chcesz ją przegonić? Sprawdź jak!

Chcesz wprowadzić na rynek nową ofertę, usługę lub produkt i potrzebujesz sprawdzić, na ile skutecznie w tej branży działa konkurencja? Zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby ją przegonić i znaleźć na rynku miejsce dla siebie i własnej firmy?

W artykule przedstawię Ci kanały komunikacji marketingowej, które wykorzystuję w swoich kampaniach oraz pokażę, w jaki sposób stosuję je do analizy konkurencji oraz działań z zakresu dystrybucji i content marketingu.

Sposób wykorzystania mediów społecznościowych

Podczas projektowania kampanii korzystam najczęściej z dwunastu różnych miejsc, czyli kanałów komunikacji marketingowej. Na początku swoich działań nie próbuj jednak działać we wszystkich naraz, bo nie przyniesie to wymiernych rezultatów. Zamiast tego wybierz jeden, maksymalnie dwa, na których się skupisz i zainwestujesz w nie środki i/lub swój czas. W przyszłości możesz dołożyć kolejne kanały.

Stosowane przeze mnie kanały posiadają stosunkowo niską barierę wejścia, ale potrzebują nieco innego podejścia. Każdy z nich spełnia kilka funkcji. Są to:

  •  analiza rynku czy inaczej analiza konkurencji, która pozwala na sprawdzenie, jakie działania podejmują Twoi rywale w danej branży i pozwala na prowadzenie skuteczniejszego marketingu niż ma konkurencja;
  • dystrybucja Twojego przekazu, w której potrzebujesz określić, co i w jaki sposób należy publikować, a Twoim głównym zadaniem jest przyciągnięcie uwagi idealnego klienta;
  • sprzedaż, ponieważ każde źródło generowania ruchu musi na siebie zarobić.

Instagram

Jeśli chcesz przeprowadzić analizę konkurencji na Instagramie, zaobserwuj około 20 profili marek osobistych lub firmowych prowadzonych przez Twoją konkurencję. Sprawdź raz na tydzień, jakie wpisy mają najwyższe zasięgi i zainteresowanie oraz jakie kampanie prowadzą. Wyciągnij z tego wnioski.

Ustal częstotliwość publikowania nowych treści. Może to być np. jeden wpis dziennie, jedno wideo raz w tygodniu i 4-6 stories, które znikają po 24 godzinach.

Facebook

Zaplanuj godzinę w tygodniu na analizę konkurencji. Stwórz dokument, w którym będziesz wpisywać swoje wnioski. Jeśli używasz do tych działań konta osobistego, to usuń z obserwowanych wszystkie osoby nie związane z Twoim biznesem.

Nie zapomnij, że istnieją działania, których nie da się zmierzyć. Nie wszystko co publikujesz zostanie skomentowane czy polubione, ale jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczą to osoby z Twojej grupy docelowej, do których była skierowana dana komunikacja.

Jeśli to, co oferujesz, pochodzi z wyższej półki cenowej i kosztuje kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych to Twoi klienci zanim zdecydują się na domknięcie sprzedaży, zapewne będą obserwować Twoje działania i konsumować treści. Odwiedzą strony docelowe kampanii. Zamiast komentować i „lajkować”, co zabiera ich czas, będą woleli umówić się na rozmowę i kupić produkt, usługę czy rozwiązanie.

Dystrybucja treści na Facebooku zwykle wiąże się z prowadzoną kampanią reklamową.

Grupy na Facebooku

Znajdź pięć grup i dołącz do nich. Zaplanuj raz w tygodniu około 30 minut na sprawdzenie, jakie treści są na nich zamieszczane. Zobacz, kto komentuje posty i w jaki sposób to robi. Odwiedź profile członków grupy. Wnioski, do których dojdziesz zanotuj w dokumencie, np. arkuszu kalkulacyjnym.

Podczas prowadzenia kampanii warto mieć jedną grupę, której celem będzie budowanie społeczności wokół Twojej marki.

Kampania Ask

Głównym celem tej kampanii jest zadawanie właściwych pytań potencjalnym klientom. Dzięki ich odpowiedziom możesz uzyskać bezcenne dane, za które agencji marketingowej trzeba słono zapłacić. Możesz zadać te pytania swojej grupie docelowej, np. znajdującej się na Facebooku.

Fora dyskusyjne

Dużą wartość przynoszą zwłaszcza firmom produkcyjnym. Znajdź dziesięć forów branżowych i dołącz do nich. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, możesz to oczywiście zlecić osobie z Twojego działu marketingu. Przykładem tego typu forów są społeczności, np. Elektroda.

Kanał na YouTube

Wybierz pięć kanałów marek i piętnaście kanałów influencerów, prezentujących treści, które mogą być interesujące dla Twoich potencjalnych klientów. Sprawdzaj raz w tygodniu, jakie treści udostępniono.

Zwróć uwagę na opisy i tytuły, jakie mają opublikowane filmy, czego się z nich dowiedziałeś i jakie tematy zostały w nich poruszone. Zanotuj ile miały wyświetleń, jak zostały skomentowane i jakie reakcje wywołały.

Wyciągnij wnioski, jakie treści mogą być wartościowe dla Twojej grupy docelowej, jakie inspiracje możesz wykorzystać u siebie. Zwróć uwagę, czy są to filmy profesjonalne czy np. kręcone telefonem komórkowym.

YouTube daje wiele możliwości dla kampanii firm usługowych, produkcyjnych, a także sprzedaży drogich produktów i usług. Świetnie nadaje się również do edukowania potencjalnych klientów. Mimo to, pod kątem reklamowym, nadal jest jedną z mniej docenianych platform dla małych i średnich firm.

Reklama na Youtube

Czy masz włączonego AdBlocka w swojej przeglądarce? Jeśli tak, to jak najszybciej go wyłącz. AdBlock to system, dzięki któremu możesz pozbyć się reklam. Jednak nie masz wtedy możliwości żeby sprawdzać działania konkurencji i zapewnić sobie wiedzę, na temat tego, co dzieje się na Twoim rynku.

Zamiast tego zleć analizę działań promocyjnych i zastanów się, co czujesz, gdy je oglądasz. Jakie produkty, usługi czy rozwiązania ktoś próbuje Ci sprzedać? Niezależnie, czy kanał jest biznesowy, czy prywatny, może to być rozrywka, wiedza albo połączenie jednego z drugim. Nie skupiaj się na treści, ale postaraj się odkryć schemat działania.

Google (wyszukiwarka)

Dzięki wyszukiwarce możesz sprawdzić, czego Twoi potencjalni klienci potrzebują i szukają w Internecie. Wpisz frazy, wyszukiwane słowa i sprawdź, na jakie strony prowadzą. Przeprowadź analizę treści artykułów i stron sprzedażowych i określ, na jakie obiekcje odpowiadają. Zobacz, jakie słowa są używane podczas komunikacji. Taka analiza pozwoli Ci na optymalizację reklam.

Możesz również podjąć próbę dotarcia i nawiązania współpracy z innymi twórcami internetowymi, którzy w swojej społeczności zrzeszają Twoich potencjalnych klientów. Wpłynie to pozytywnie na zwiększenie zasięgu kampanii i szybsze dotarcie do grupy docelowej i pozyskiwanie leadów.

Jeśli nie chcesz robić tego ręcznie, możesz skorzystać z narzędzi przeznaczonych do takiej analizy, które są dostępne na rynku. W moich kampaniach korzystam z Ahrefs lub SEMrush.

Reklamy Google (Google Ads)

Reklamy Google to jedna z pięciu platform, które najczęściej wykorzystuję. Jeśli podejmuję działania w branży e-commerce, zazwyczaj korzystam z niej na pierwszym miejscu.

Cztery razy w miesiącu zaplanuj czas na analizę reklam prezentowanych przez konkurencję. Zwróć uwagę na bannery wyświetlające się na odwiedzanych przez Ciebie stronach. Gdy wpisujesz słowa kluczowe, pojawia się Twoja firma albo marka osobista? A może pojawia się konkurencja? Co możesz w takim razie zrobić lepiej? Jeśli chcesz poznać skuteczne sposoby, sięgnij po książkę „Zrozumieć Marketing”, w której dzielę się wiedzą na temat prowadzenia kampanii.

Podcast

Ten kanał komunikacji marketingowej świetnie sprawdzi się, gdy sprzedajesz edukację oraz gdy Twoją grupą docelową są członkowie zarządu, właściciele średnich i dużych firm oraz osoby decyzyjne z branży B2B. Sprawdź, jak inne osoby prowadzą swój podcast. Możesz również zajrzeć na www.zrozumiecmarketing.pl/podcast, gdzie znajdziesz materiały, które nagrałem z Arturem Jabłońskim.

LinkedIn

Raz w tygodniu przeznacz godzinę na przeanalizowanie treści udostępnianych przez interesujące Cię marki oraz osoby, które pracują w działach marketingu, produkcji lub sprzedaży u Twojej konkurencji. W komentarzach możesz znaleźć mnóstwo informacji, dzięki którym zorientujesz się, jakie ruchy planują Twoi rynkowi rywale.

Telewizja i radio

Warto wykorzystać te media, gdy prowadzisz globalną kampanię z ogromnym budżetem, szczególnie, gdy zależy Ci na skali i całkowitym pokryciu rynku. Sam bardzo rzadko z nich korzystam, ponieważ moim zdaniem omówione powyżej kanały są dużo bardziej skuteczne przy mniejszych budżetach. 

Blogi i portale branżowe

Poszukaj 20 portali branżowych i blogów. Jeśli posiadasz w swojej firmie dział marketingu, zleć systematyczne śledzenie treści, które się na nich pojawiają. Prowadź spis tematów artykułów i sporządź notatki, dzięki którym ustalisz odbiorcę prezentowanych treści. Zastanów się, jaki był cel artykułu, jakie ma komentarze, czy te treści docierają do Twojej grupy docelowej. A może na danym portalu branżowym masz możliwość zaprezentowania swojego kontentu?

Przedstawiłem Ci 13 kanałów komunikacji marketingowej, na których możesz przeprowadzić analizę rynku i zaobserwować, jakie kampanie prowadzą Twoi konkurenci oraz podjąć działania z zakresu dystrybucji i content marketingu.

Ze swojej strony rekomenduję Ci, by raz na miesiąc poświecić czas na przemyślenie zebranych wniosków. Dzięki śledzeniu powyższych kanałów zdobędziesz wartościowe informacje, których nie posiada Twoja konkurencja, co pozwoli Ci stworzyć dochodowy biznes i osiągnąć skuteczną sprzedaż Twoich usług, produktów czy rozwiązań.

W osobnym artykule tutaj przedstawiam 9 pytań, które warto sobie zadać przed wybraniem kanału komunikacji dla swojej marki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat miejsc do generowania ruchu i analizy konkurencji, poznać prawdziwe przykłady i case study z mojego biznesu oraz wykonać przygotowane dla Ciebie praktyczne ćwiczenia to sięgnij po książkę „Zrozumieć marketing”, której jestem współautorem. Dzielę się w niej wieloma informacjami z dziedziny marketingu, które możesz zastosować w swojej firmie, by osiągnąć skuteczną sprzedaż i dochodowy biznes.

konkurencja. kanały komunikacyjne. Zrozumieć marketing

Odwiedź

https://www.zrozumiecmarketing.pl/

i zamów swój egzemplarz już dziś!

A jeżeli potrzebujesz zespołu, który zrobi to za Ciebie, to sprawdź moją agencję Webmetro.pl

marek piasek

Cześć!
Jestem Marek Piasek, fascynuję się efektami, jakie daje skuteczny marketing, przedsiębiorczością oraz lejkami marketingowo - sprzedażowymi. Moje firmy tworzą narzędzia i rozwiązania, które wspierają na co dzień tysiące przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów: Evenea, Wolves Ventures, Web To Learn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Chcesz zmienić wyniki? Skorzystaj z pomocy mojej agencji reklamowej!

Ostatnie wpisy

Share This