marek piasek blog

Jak tworzyć odpowiednie treści i dopasować je do konkretnego etapu lejka sprzedażowo–marketingowego?

Czy wiesz, że dzięki dostarczaniu odpowiednich treści do grupy docelowej budujesz relację z klientem i zaufanie wśród Twoich odbiorców oraz masz możliwość pokazania siebie, jako eksperta w konkretnej dziedzinie? To, jakie treści przekazujesz i kiedy, może zdecydować o skutecznej sprzedaży Twoich produktów, usług czy rozwiązań.

W artykule pokażę Ci skąd czerpać inspirację na wartościowe treści, jak tworzyć je mądrze, by nie przeznaczać na nie znacznej ilości czasu, oraz jak je ponownie wykorzystywać i dystrybuować do innych kanałów. Dowiesz się również jak dopasować treści do konkretnego etapu lejka sprzedażowego i na co zwrócić uwagę, by doprowadzić potencjalnego klienta do etapu konwersji.

Skąd czerpać pomysły na treści?

Jedną ze skuteczniejszych metod na wyszukiwanie pomysłów na nowe treści jest po prostu odpowiedni research. Możesz poświęcić czas na samodzielne sprawdzenie metodą prób i błędów, jakie tematy interesują Twoją grupę docelową. Możesz również odwiedzić konkurencję i sprawdzić, w jaki sposób ona radzi sobie z tym wyzwaniem. Oczywiście nie chodzi o to, żeby kopiować czyjeś działania, ale żeby podejrzeć i zainspirować się pomysłami innych.

Sama obserwacja profili w mediach społecznościowych nie wystarczy, bo o ile bez problemu możesz sprawdzić komentarze, czy liczbę polubień, o tyle nie jesteś w stanie dowiedzieć się, ile osób kliknęło opublikowany link. Nie będziesz wiedzieć również, ile z tych kliknięć zdobyto organicznie, a ile pochodziło z płatnej reklamy.

Dlatego taki research warto rozbudować o użycie narzędzi, które dadzą Ci odpowiedź na pytania m.in. o to, jakie słowa kluczowe wpisują w wyszukiwarkę Twoi potencjalni klienci, jakie są najbardziej popularne artykuły na dany temat czy ile stron odnosi się do tych właśnie artykułów. Możesz sprawdzić również, jak Twoja strona pozycjonuje się na wyszukiwane frazy. Do tego celu polecam Ci narzędzie Ahrefs.

Dzięki odpowiedziom będziesz mieć możliwość stworzenia właściwych treści na swoje kanały komunikacji marketingowej. Pamiętaj, że najlepsze treści to takie, które odpowiadają na realne pytania i potrzeby Twojej grupy docelowej.

Jakie treści publikować?

Wiesz już, skąd czerpać pomysły na treści, ale nadal nie wiesz, co właściwie publikować w swoich mediach społecznościowych lub na stronie internetowej? Zastanawiasz się, czy w różnych kanałach udostępniać różne treści, czy może korzystać z tych samych pomysłów?

Każdy z kanałów posiada swoją specyfikę i przyciąga konkretny rodzaj użytkowników. Mimo tego wiele treści z powodzeniem można dostosować do kilku z nich. Tak naprawdę liczy się pomysł. Jeśli jest dobry, to pozostaje Ci dopasować go do specyfiki danego kanału.

pomysły na treści wideo

Poniżej znajdziesz listę uniwersalnych pomysłów na treści wideo, które spokojnie możesz zastosować na Facebooku, Instagramie czy LinkedInie, a także na blogu firmowym czy kanale na YouTube:

1. Materiały typu behind the scenes, które pokażą od zaplecza, jak na co dzień funkcjonuje Twoja firma.

2. Celebrity takeover, czyli live prowadzony przez kogoś innego, zamiast przez Ciebie. Tym kimś może być np. Twój pracownik czy influencer.

3. Wywiady.

4. Prezentacja produktu, może być w formie unboxingu albo omówienia któregoś z produktów znajdujących się w Twojej ofercie.

5. Q&A (Questions & Answers) czyli sesja pytań i odpowiedzi.

6. Seria ekspercka, w której odpowiesz na pytania zadane przez Twoich klientów dotyczące oferowanego przez Ciebie produktu, usługi lub rozwiązania albo tyczące się branży, w której aktywnie działasz. Możesz ją wykorzystać również do rozwiania obiekcji.

7. Wideoinstrukcja, gdzie pokażesz, w jaki sposób wdrożyć proponowane przez Ciebie narzędzia czy korzystać z danej funkcji Twojego programu.

Recykling treści

Gdy masz dobry pomysł na kontent, to szkoda użyć go tylko jeden raz i zmarnować okazję, jaką jest recykling treści. Zamiast tego spokojnie możesz wykorzystać go na innym kanale komunikacji marketingowej albo w zmienionej formie.

Gdy skupiasz się mocno na tworzeniu treści, a nie zadbasz o ich dystrybucję do właściwej grupy docelowej, to w pewnym momencie zabraknie Ci czasu, by regularnie dostarczać wysoką jakość do kanałów, w których aktywnie działasz.

Wtedy pozostaną Ci dwa wyjścia: albo tworzyć dużą ilość kiepskiej treści, czego nie polecam, albo nadal dostarczać wysoką jakość, ale robić to rzadziej i położyć większy nacisk na promocję i optymalizację reklam.

Dlatego już w momencie, gdy tworzysz jakąś treść, zastanów się, gdzie i kiedy możesz ją ponownie wykorzystać. Nagrasz odcinek podcastu, świetnie, spisz go i już masz artykuł na bloga. Z tego artykułu wyciągnij najważniejsze rzeczy i stwórz z nich Stories na Instagramie. Seria takich stories może być później podstawą do stworzenia postów, które opublikujesz na LinkedIn czy Facebooku.

Jednym z warunków, by ta taktyka odniosła zamierzony rezultat jest to, że treści powinny być uniwersalne i aktualne przez dłuższy, jeśli nie cały czas. Bieżące sprawy firmy nie są czymś, do czego możesz powrócić po kilku miesiącach.

Możesz również co jakiś czas publikować ten sam materiał w niezmienionej formie na tym samym kanale. Pamiętaj, że ciągle dołączają do Ciebie nowi obserwujący, którzy nie zawsze mieli możliwość zapoznać się z wcześniejszymi opublikowanymi przez Ciebie materiałami. Dlatego, jeśli temat był dobry i zaangażował Twoją społeczność, nie wahaj się wykorzystać go ponownie.

Jak dopasować treści do etapu lejka sprzedażowego?

Wiesz już skąd brać pomysły, co publikować i jak wykorzystywać treści ponownie. Przed nami kolejne wyzwanie, jakim jest odpowiednie dopasowanie treści do konkretnego etapu lejka sprzedażowego.

Większość materiałów, które są publikowane w Internecie, nie sprzedaje. Powiem więcej, nie są one nawet czytane czy oglądane. Dlaczego? Ponieważ nie są dopasowane do potrzeb odbiorców. Dotyczą mało interesującego tematu albo posiadają zbyt wiele wiedzy merytorycznej i branżowego słownictwa, które odpowiada jedynie wąskiej grupie ludzi, przez co nie ma możliwości zbudowania odpowiedniej skali.

Dodatkowo treści często są powierzchowne, niczym nie wyróżniają się na tle już istniejących i po prostu giną w odmętach Internetu.

Nawet jeśli już stworzysz interesującą treść, to potrzebujesz przekonać potencjalnego klienta, żeby przeszedł do kolejnego etapu ścieżki zakupowej. W jednym z modeli lejka zakupowego wyróżniamy cztery etapy:

1. Świadomość – dowiadujemy się o istnieniu danej marki lub problemu, który potrzebujemy rozwiązać.

2. Rozważanie – bierzemy pod uwagę, że dana marka będzie w stanie rozwiązać nasz problem.

3. Konwersja – zdecydowaliśmy się na proponowane przez nią rozwiązanie i korzystamy z jej oferty.

4. Retencja – potrzebujemy wdrożenia w to, co kupiliśmy lub sprzedający ma szansę, by zachęcić nas do ponownych zakupów oferowanych przez niego produktów, usług czy rozwiązań.

Jeśli przyjrzysz się pod tym kątem treściom zamieszczanym w Internecie, to być może zauważysz, że większość z nich zatrzymuje się na etapie budowania świadomości. Takie materiały są w porządku, ale nie doprowadzą do konwersji i domknięcia sprzedaży, które przecież są Twoim głównym celem.

Okazuje się bowiem, że na każdym z etapów Twój potencjalny klient potrzebuje i wyszukuje inne treści.

Etap Świadomości to pierwszy etap, kiedy klient jest świadomy istnienia problemu i szuka rozwiązania, które pomoże mu go rozwiązać. Nie do końca wie jednak, w którą stronę powinien pójść. Rozważa różne możliwości. Pytania, które sobie na tym etapie zadaje, są bardziej ogólne i nie są powiązane z konkretnym produktem.

Etap Rozważania, w którym klient już wie, czego potrzebuje. Sprawdza różne możliwości, w tym również Twój pomysł na rozwiązanie jego problemu. Na tym etapie potrzebuje dostać więcej konkretnych informacji na temat Twojej oferty. Może również szukać w treściach argumentów, które utwierdzą go, że dokonany wybór jest słuszny.

Etap Konwersji to trzeci etap, w którym klient decyduje się na konkretną ofertę. Treści, które tutaj dostarczasz, powinny wskazywać, że jesteś najlepszym wyborem. To jest właściwy czas na pokazanie społecznego dowodu słuszności czy treści o charakterze porównawczym. Pokaż siebie, swoje sukcesy i przewagę nad konkurencją. Świetnie sprawdzi się tutaj case study, recenzje, opisy procesu współpracy z Tobą i poradniki, jak Twoje rozwiązanie rozwikła problem klienta.

Etap Retencji to etap, w którym pozyskałeś już klienta. Czas teraz popracować nad tym, jak go utrzymać, zachęcić do kolejnych zakupów albo zaoferować dodatkowe produkty czy usługi. Postaw więc na treści, które pomogą wdrożyć klienta w korzystanie z oferowanego przez Ciebie narzędzia czy współpracy z Tobą. Warto również zadbać o dostarczanie komplementarnych treści, które będą dopasowane do jego aktualnych potrzeb.

Etapy lejka sprzedażowo-marketingowego omawiam w artykule 4 etapy lejka sprzedażowego, przez które warto przeprowadzić klientów.

Mam nadzieję, że wiesz już, jakie treści warto publikować i jak dopasować je do odpowiedniego etapu lejka sprzedażowego. Zastosowanie ich w Twojej firmie pozwoli Ci na osiągnięcie skutecznej sprzedaży, a tym samym przyczyni się do szybszego rozwoju biznesu.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat lejków sprzedażowych, to sprawdź mój kurs „Skuteczne Lejki„, w którym pokażę Ci jak zbudować efektywny marketing i pozyskiwać klientów z Internetu. Kurs ukończysz z praktycznymi umiejętnościami, które sprawią, że Twoje kampanie będą jeszcze bardziej skuteczne.

Jak tworzyć odpowiednie treści i dopasować je do konkretnego etapu lejka sprzedażowo–marketingowego? Kurs SKUTECZNE LEJKI

Odwiedź www.lejki.pl/kurs i zarezerwuj swoje miejsce już dziś!

marek piasek

Cześć!
Jestem Marek Piasek, fascynuję się efektami, jakie daje skuteczny marketing, przedsiębiorczością oraz lejkami marketingowo - sprzedażowymi. Moje firmy tworzą narzędzia i rozwiązania, które wspierają na co dzień tysiące przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów: Evenea, Wolves Ventures, Web To Learn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Chcesz zmienić wyniki? Skorzystaj z pomocy mojej agencji reklamowej!

Ostatnie wpisy

Share This