marek piasek blog

Który z kanałów komunikacji marketingowej wybrać?

Zastanawiasz się, w jaki sposób pozyskać nowych klientów i dać im możliwość, żeby poznali Ciebie i Twoją markę? Nie wiesz, w jaki sposób do nich dotrzeć i które z kanałów komunikacji marketingowej wybrać, by wykorzystać je w swojej kampanii?

W artykule podzielę się z Tobą dziewięcioma pytaniami, które warto sobie zadać podczas określania kanałów promocyjnych, w których chcesz działać. Dam Ci wskazówki, czym się kierować przy wyborze i na co zwrócić szczególną uwagę.

Odpowiednie określenie kanałów marketingowych pozwoli Ci lepiej dotrzeć do Twojej grupy docelowej i dopasować do niej swoją ofertę, a tym samym zapewni skuteczną sprzedaż i dochodowy biznes.

Obecność w mediach społecznościowych, własny blog czy podcast pozwolą Ci na budowanie marki osobistej, zyskanie zaufania Twoich potencjalnych klientów i umożliwią interakcję z nimi, dzięki czemu będziesz mieć możliwość przekucia ich obiekcji w zrozumienie, dlaczego właśnie Ty i Twoja oferta jest najlepszym wyborem.

1. Kanał główny czy wspierający?

Na początku warto zdecydować się na jeden, maksymalnie dwa kanały promocyjne. Zastanów się, który z nich będzie tym głównym kanałem, na który położysz nacisk, będziesz go promować i rozwijać. To na nim pojawią się najlepsze treści, które możesz dalej dystrybuować. 

Skup się na jednym wybranym kanale, bo jeśli publikowane przez Ciebie treści będą miały wysoką jakość, to dzięki udostępnieniom, dotrzesz do większej liczby osób i innych kanałów.

Kanał wspierający to drugi typ kanału promocyjnego, który służy do przekazywania treści. Nie skupiasz się na nim tak mocno, jak na głównym, ale dzięki aktywności w nim docierasz również do społeczności, która z niego korzysta.

2. Stawiasz na własny, czy na cudzy kanał?

Weź pod uwagę, że kanały komunikacji marketingowej mogą być Twoje albo cudze. Mam tu na myśli, że Twoja strona internetowa, blog czy lista mailingowa należą do Ciebie i masz nad nimi pełną kontrolę. Nikt nie zabierze Ci dostępu, nie usunie kontaktów i nie każe za nie płacić.

Media społecznościowe czy branżowe to kanały, których właścicielem jest ktoś inny i to on decyduje, jak wyglądają. Ich funkcjonowanie często się zmienia, zmieniają się również algorytmy. Nie masz na to wpływu. Znam przypadki, kiedy firmy traciły wielu klientów właśnie przez to, że nie inwestowały we własne kanały promocyjne, tylko opierały się na cudzych.

3. Chcesz działać samodzielnie czy z kimś?

Zastanów się, czy chcesz działać samodzielnie, czy z kimś. Rozwijanie kilkunastu kanałów naraz pewnie jest możliwe, ale przy tym bardzo czaso- i zasobochłonne. Nie potrzebujesz od razu mieć wszędzie profili.

Pomyśl o partnerstwie. Zamiast zakładać bloga, możesz napisać artykuł gościnny dla kogoś, kto już taki blog prowadzi. Chcesz zacząć nagrywać podcast? Świetnie, zostań gościem popularnego podcastu, który jest adresowany do Twojej grupy docelowej.

Partnerstwo to jedna z moich ulubionych strategii na budowanie widoczności w nowych kanałach marketingowych.

4. Jak będziesz działać – codziennie czy cyklicznie?

Określ, czy chcesz działać w danym kanale cyklicznie, czy na co dzień. Możesz publikować treści cały czas albo pojawiać się wtedy, gdy chcesz zrealizować konkretną rzecz, np. akcję promocyjną. Nie ma tu gorszej i lepszej strategii. Wszystko zależy od specyfiki Twojego biznesu i tego, jakie masz potrzeby i jaki jest plan Twojej kampanii. Pamiętaj, Ty decydujesz!

Nie skreślaj z góry jakiegoś kanału tylko dlatego, że wydaje Ci się on czasochłonny. Być może wykorzystasz go podczas konkretnej akcji, takiej jak webinar, promocja, wyprzedaż czy sprzedaż online ograniczona czasowo.

5. Stawiasz na działania płatne czy bezpłatne?

Chcesz płacić za kampanię czy wykorzystać bezpłatne zasięgi organiczne? Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Działanie kampanii płatnej można szybko zweryfikować, ale trzeba optymalizować reklamy i inwestować w nie środki, bo gdy tylko przestaniesz, konwersja zniknie.

Kanały organiczne wymagają zainwestowania czasu i są strategią długoterminową. Nie zapominaj, że ta inwestycja nie daje gwarancji sukcesu. Jeśli jednak uda Ci się odpowiednio wypozycjonować organicznie w Google czy YouTube, to Twoje treści trafią do sporej liczby osób.

6. Jaki będzie najlepszy sposób dotarcia do odbiorców?

Zastanów się, czy Twoja grupa docelowa woli treści pisane, a może woli nagrania? Ma czas na przeczytanie artykułu na blogu czy raczej słucha podcastu w drodze do i z pracy?

Postaw na kanały, które mają różne formaty, dzięki temu masz szansę dotrzeć do większej liczby osób. Nie twórz kilku kanałów, które opierają się np. na słowie pisanym. Zamiast tego poświęć czas na stworzenie podcastu, czy filmu na YouTube, który będzie mógł być odsłuchany w dowolnej chwili.

7. Czy w tym kanale w ogóle jest moja grupa docelowa?

Rzecz niby oczywista, ale jednak warto o niej wspomnieć – przemyśl, czy Twoja grupa docelowa faktycznie znajduje się na tym kanale komunikacji marketingowej, który chcesz rozwijać. To najbezpieczniejsza opcja, bo masz pewność, że trafisz ze swoim przekazem do odbiorców.

Warto jednak eksperymentować i nie zamykać się na nowe. Platformy się zmieniają, ich grono odbiorców i popyt na treści również. Przypomnij sobie, jak wcześniej wyglądał Facebook, Instagram czy jak teraz zmienia się TikTok.

Wszystkie te media społecznościowe skupiały początkowo użytkowników najbardziej otwartych na nowinki i treści głównie rozrywkowe. Obecnie dużo firm ma w nich utworzone swoje profile, na których prezentuje bardziej profesjonalne treści.

8. Kto korzysta z tego kanału promocyjnego?

Gdy decydujesz się na rozpoczęcie działania w nowym kanale promocyjnym, to sprawdź, kto już z niego korzysta. Czy są to nowe osoby, czy te same, które widzisz w innych kanałach?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci albo poszerzyć grupę odbiorców poprzez dotarcie do nowych osób, albo wzmocni Twoją pozycję wśród obecnych. Będziesz budować wizerunek marki, wzmacniać relacje i przywiązanie klientów.

9. Na którym etapie lejka sprzedażowego chcę wykorzystywać wybrany kanał?

Praktycznie każdy kanał możesz wykorzystać na każdym etapie lejka sprzedażowego. Decyzja należy do Ciebie. Dlatego przemyśl sposób, w jaki ułożysz kampanię.

Zdarzają się jednak branże i produkty, gdzie na konkretnym etapie jeden kanał sprawdza się lepiej niż inny.

Przedstawiłem Ci 9 pytań, które warto sobie zadać, zanim wybierzesz konkretny kanał komunikacji marketingowej i poświęcisz mu swój czas, będziesz go rozwijać, a następnie wykorzystasz podczas kampanii.

Jeśli je przeanalizujesz i określisz, jakie masz potrzeby i wymagania oraz co chcesz osiągnąć dzięki obecności w danym kanale, będziesz mieć możliwość skuteczniejszego dotarcia do danej grupy docelowej, pokazania siebie i swojej marki, a także usług, produktów czy rozwiązań, które oferujesz. Twoja kampania będzie dzięki temu dużo skuteczniejsza, zapewni lepszą sprzedaż i większy dochód.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przeprowadzić skuteczną kampanię i poznać prawdziwe przykłady i case study z mojego biznesu, to sięgnij po książkę „Zrozumieć marketing”, której jestem współautorem. Dzielę się w niej wieloma informacjami z dziedziny marketingu, które możesz zastosować w swojej firmie, by osiągnąć skuteczną sprzedaż i dochodowy biznes.

Odwiedź https://www.zrozumiecmarketing.pl/

i zamów swój egzemplarz już dziś!

Jeśli jeszcze nie wiesz kim jest Twój idealny klient i nie masz go określonego, skorzystaj ze wskazówek, którymi się dzielę w artykule Jak zrozumieć, kto jest Twoim idealnym klientem?

marek piasek

Cześć!
Jestem Marek Piasek, fascynuję się efektami, jakie daje skuteczny marketing, przedsiębiorczością oraz lejkami marketingowo - sprzedażowymi. Moje firmy tworzą narzędzia i rozwiązania, które wspierają na co dzień tysiące przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów: Evenea, Wolves Ventures, Web To Learn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Chcesz zmienić wyniki? Skorzystaj z pomocy mojej agencji reklamowej!

Ostatnie wpisy

Share This