marek piasek blog

5 propozycji, jak w nietypowy sposób wykorzystać Kampanię Ask

Jak często zadajesz pytania swoim klientom? Zastanawiasz się, kiedy jest na to najlepszy moment? Każda sytuacja, w której możesz lepiej zrozumieć swojego klienta, jego potrzeby i pragnienia oraz poznać jego bolączki i problemy jest warta wykorzystania. Dlatego nie bój się pytać.

Kampania Ask to kampania marketingowa, która da Ci odpowiedź na to, jak powinna wyglądać Twoja oferta i proponowane klientowi rozwiązanie. Polega ona na zadawaniu grupie docelowej właściwych pytań i zrozumieniu, że klienci mogą wielu rzeczy nie wiedzieć.

W artykule podzielę się z Tobą pięcioma nietypowymi sposobami na wykorzystanie Kampanii Ask, z których dowiesz się, jak i kiedy zadawać wartościowe pytania, by jeszcze lepiej poznać swojego klienta i zbudować z nim długotrwałą relację, dzięki czemu szybciej osiągniesz skuteczną sprzedaż.

Czy warto zadawać pytania po zakupie produktu?

Wyznaję zasadę, że sprzedaż produktu lub usługi nie jest ostatnim etapem współpracy z klientem. Wręcz przeciwnie – tu się dopiero wszystko zaczyna. Warto zadbać o sposoby komunikacji z klientem, ponieważ nawiązana relacja może trwać jeszcze przez długi czas, do momentu, kiedy wszystkie jego potrzeby i pragnienia zostaną zaspokojone. Dlatego uważam, że warto na to spojrzeć z innej strony i docenić możliwości, jakie daje obsługa posprzedażowa.

Zastanów się, jakie pytania możesz zadać swoim klientom po dokonaniu zakupu. Jeśli działasz w branży produkcyjnej, usługowej lub sprzedajesz produkty premium i luksusowe, to tym bardziej warto zwrócić na to uwagę.

Zapytaj, skąd klient dowiedział się o Twojej firmie, jakie ma oczekiwania w stosunku do produktu i jak szybko zacznie z niego korzystać. A może potrzebuje jeszcze z czymś pomocy albo czegoś mu zabrakło w procesie sprzedaży?

Nie bój się pytać, dzięki temu dostaniesz cenne wskazówki, dowiesz się, co jest super, a co jeszcze można by było udoskonalić. Dodatkowo pogłębisz również relację z klientem. Będzie czuł, że faktycznie Twojej firmie zależy na budowaniu długotrwałych relacji z klientami, a nie tylko na domknięciu sprzedaży.

Zapytaj również, czy możesz skontaktować się 30 dni po dokonaniu przez klienta zakupu. Pozwoli Ci to na uzyskanie możliwości dodatkowego kontaktu oraz otrzymanie rekomendacji od zadowolonego klienta.

Wykorzystaj landing page

Wykorzystaj każdą sytuację, żeby jeszcze lepiej poznać swojego klienta. Dlatego już podczas procesu sprzedaży zadaj mu pytanie albo daj możliwość pobrania bezpłatnego materiału. Może być to e-book, czy raport z konkretną dawką wiedzy w interesującej go tematyce.

Możesz umieścić w formularzu dodatkowe pole, gdzie klient będzie mógł wpisać swoje uwagi. Możesz również sformułować pytania zamknięte, dać kilka opcji do wyboru i poprosić o zaznaczenie tej najbardziej pasującej.

Jeśli zapytasz np. o to, kim jest dana osoba, czy jest przedsiębiorcą, czy marketerem, a może działa w sprzedaży, będziesz mieć możliwość przekierowania jej od razu na konkretną landing page, czyli stronę z ofertą dedykowaną dla tej grupy docelowej.

Jeśli sprzedajesz produkt, który jest kupowany w odstępie jakiegoś czasu, zapytaj, jak często klient go kupuje. Da Ci to możliwość automatyzacji marketingu, która po upływie wskazanego przez daną osobę czasu przypomni jej, że np. kończy się jakiś produkt i warto kupić następne opakowanie. Może zaproponujesz abonament? A może warto wyjść z ofertą subskrypcji, żeby klient nie musiał pamiętać o odnowieniu zamówienia? Możliwości jest sporo.

poznaj swojego klienta

Formularz kontaktowy

Z mojego doświadczenia wynika, że niewiele firm wykorzystuje taką prostą metodę, jaką jest formularz kontaktowy. Rzadko spotykam się z tym, że ktoś zadaje właściwe pytania podczas jego wypełniania, za to całkiem często widzę takie, które nic nie wnoszą, a często nawet działają odwrotnie, odstraszając klienta.

Pamiętaj, że celem takiego formularza powinno być nie tylko pozyskanie kontaktu do potencjalnego klienta, ale także przygotowanie sprzedawcy do rozmowy, który dzięki temu, że będzie znał klienta, będzie miał większą możliwość skutecznej sprzedaży.

Dlatego zadawaj takie pytania, które wskażą Ci problemy, z jakimi boryka się Twój klient. Pokażą, co obecnie jest jego największą bolączką i co w pierwszej kolejności chciałby osiągnąć. Jeśli zdobędziesz tę wiedzę, to będziesz mieć możliwość wprowadzenia skutecznych technik sprzedaży i odpowiedniego poprowadzenia rozmowy, która nie tylko oszczędzi czas, ale również doprowadzi do domknięcia sprzedaży.

Kurs online

O zaletach wprowadzenia kursów online można mówić bardzo wiele, szczególnie jeśli działasz w branży szkoleniowej, jesteś trenerem czy zajmujesz się organizacją wydarzeń. To świetna metoda na odzyskanie czasu i zwiększenie zysków.

Możesz je wykorzystać do:

  • edukacji podwykonawców i zmniejszenia ryzyka i kosztów generowanych przez szkolenia,
  • interaktywnych instrukcji,
  • edukacji z zakresu obsługi prawnej czy rachunkowej,
  • budowania relacji z klientem po nawiązaniu współpracy,
  • pokazania, jak działają oferowane przez Ciebie narzędzia czy oprogramowanie,
  • szkolenia pracowników, podwyższania ich kompetencji i oszczędności w zakresie onboardingu, przy jednoczesnym utrzymaniu standardów i wysokiej jakości.

W szkoleniach online warto zadawać pytania i tworzyć ankiety, które są umieszczane w odpowiednich modułach. Dzięki odpowiedziom na nie lepiej poznasz swojego klienta oraz poznasz jego potrzeby i dowiesz się, czego oczekuje od kursu.

Jeśli udostępniasz kursy pracownikom, to możesz to wykorzystać do sprawdzenia, czy zapoznali się oni z zawartymi w nim informacjami, ukończyli dany kurs, albo przeszli przez onboarding. Po pozytywnym zakończeniu kursu możesz przesłać pracownikowi imienny certyfikat. Ta metoda na dużą skalę stosowana jest w większych firmach i korporacjach.

Quiz

Pewnie zastanawiasz się, jakie pytania możesz zadać i czy muszą być one zawsze związane z Twoim biznesem. Podpowiem Ci, że nie muszą. Wystarczy, że ktoś zna na nie odpowiedź, przez co widzisz, że ta osoba znajduje się w Twojej grupie docelowej i możesz zadbać o nawiązanie z nią relacji.

Możesz stworzyć quiz, w którym zbadasz jakąś konkretną umiejętność wymaganą do pracy w danej branży. Dzięki temu oszczędzasz czas na rozmowach z każdą chętną do podjęcia współpracy osobą, a kontaktujesz się wyłącznie z tymi, które uzyskały najlepsze wyniki. Możesz tak sprawdzić między innymi umiejętności językowe.

Podzieliłem się z Tobą pięcioma nietypowymi sposobami, jak możesz wykorzystać Kampanię Ask. Zastanów się, które z nich możesz zastosować w swojej firmie.

Dzięki dobremu poznaniu potrzeb swoich klientów dostosujesz odpowiednio swoją ofertę, grono Twoich odbiorców powiększy się, a Ty zyskasz dodatkowo grupę osób potencjalnie zainteresowanych Twoim produktem czy usługą, czyli idealną grupę docelową.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nietypowego wykorzystania Kampanii Ask i poznać prawdziwe przykłady i case study z mojego biznesu, to sięgnij po książkę „Zrozumieć marketing”, której jestem współautorem. Dzielę się w niej wieloma informacjami z dziedziny marketingu, które możesz zastosować w swojej firmie, by osiągnąć skuteczną sprzedaż i dochodowy biznes.

kampania ask - nietypowe wykorzystanie, Zrozumieć Marketing

Odwiedź

https://www.zrozumiecmarketing.pl/

i zamów swój egzemplarz już dziś!

Więcej o Kamapnii Ask i jak ją wykorzystać pisałem w artykule Czy wiesz, co chciałby kupić Twój klient?

marek piasek

Cześć!
Jestem Marek Piasek, fascynuję się efektami, jakie daje skuteczny marketing, przedsiębiorczością oraz lejkami marketingowo - sprzedażowymi. Moje firmy tworzą narzędzia i rozwiązania, które wspierają na co dzień tysiące przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów: Evenea, Wolves Ventures, Web To Learn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Chcesz zmienić wyniki? Skorzystaj z pomocy mojej agencji reklamowej!

Ostatnie wpisy

Share This