marek piasek blog

Jak przyciągnąć uwagę i pozyskać klienta?

lead magnet

Zastanawiasz się, w jaki sposób przyciągnąć uwagę klienta i sprawić, żeby chciał zapoznać się z Twoją marką i oferowanymi przez Ciebie usługami czy sprzedawanymi produktami?

Zazwyczaj na samym początku komunikacji samo przedstawienie oferty nie wystarczy. Na rynku istnieje ogromna konkurencja i żeby przyciągnąć uwagę i zainteresować klienta, trzeba się czymś wyróżnić.

Użyj lead magnetu, by przyciągnąć uwagę klienta

Pokaż, że Twoja marka w ogóle istnieje i zbuduj świadomość dotyczącą oferowanych rozwiązań. Warto o to zadbać jeszcze zanim rozpoczniesz proces sprzedaży. Dlatego zastanów się, co i w jaki sposób możesz zaoferować swoim potencjalnym klientom, żeby mogli poznać Ciebie i Twoją ofertę.

Zastosuj do tego bezpłatny produkt. Magnes (z ang. lead magnet, ale pozwolisz, że będę się posługiwał polskim tłumaczeniem), ma na celu przyciągnięcie uwagi potencjalnego klienta. Powinien zawierać wartościową wiedzę, która będzie ciekawa i przydatna dla osób zainteresowanych Twoimi usługami. Dostęp do niego będzie przekazywany po zapisaniu się do Twojej bazy, czyli podaniu adresu e-mail czy numeru telefonu.

Sprawdzone magnesy, które możesz zastosować u siebie

  • Raport

Wykorzystywałem tę metodę w marce See Bloggers, która organizowała największe festiwale dla influencerów w Europie Środkowo-Wschodniej. Chciałem dotrzeć do najpopularniejszych twórców internetowych oraz zwiększyć liczbę marek, które wezmą udział w wydarzeniu i zastanawiałem się, jak to zrobić.

W efekcie powstał raport, w którego tworzeniu pomógł nam Hubert Wydrych, twórca InfluToola. Raport zawierał zestawienia np. 100 najpopularniejszych twórców na poszczególnych kanałach i w wybranych sektorach. Został pobrany ponad 5000 razy. Do promocji wykorzystaliśmy media tradycyjne, takie jak prasa i telewizja.

Przychód z festiwalu przekroczył 1 000 000 złotych, a było to możliwe dzięki zastosowaniu tej strategii, a następnie świadomemu prowadzeniu osób przez kolejne etapy lejka sprzedażowego i współpracy z zespołem sprzedażowym.

  •  E-book

Przygotowanie bezpłatnego e-booka to bardzo skuteczna i często stosowana metoda, która przyciąga uwagę potencjalnego klienta i pozwala na pozyskiwanie leadów, a tym samym budowanie bazy kontaktów. W e-booku warto zawrzeć konkretną wiedzę z dziedziny, w której się obracasz i pokazać siebie z pozycji eksperta.

Pamiętaj również, by znalazły się w nim najważniejsze obiekcje Twojej grupy docelowej oraz skup się na jej potrzebach i problemach.

Metodę tę wykorzystałem prowadząc kampanię dla właściciela marki Moniter.pl, Filipa Kowarskiego. E-booki zawierały praktyczne instrukcje przygotowane do pobrania i wydrukowania przez klientów. Zawartą w nich wartościową wiedzę mogli zastosować w praktyce, oglądając nieruchomość i dzięki temu zminimalizować ryzyko złego wyboru.

  • Seria wideo

Dobrą metodą jest także przygotowanie kilku nagrań, które łączą się ze sobą i będą wysyłane do klienta w określonym czasie. Pierwsze z nich klient dostaje bezpośrednio po zapisaniu się na listę mailingową. Po dwóch dniach dostaje kolejne i tak dalej, w zależności od ilości nagrań, które chcesz przesłać w ramach bezpłatnego magnesu.

W ostatnim wideo, po części merytorycznej, zastosuj prezentację sprzedażową, na której przedstawisz oferowane przez siebie rozwiązania. W ten sposób sprzedawałem chociażby oprogramowanie, obsługę marketingową czy szkolenia.

  •  Inne pomysły na skuteczny magnes:

– instrukcja,

– checklista (lista kontrolna),

– opis procedury,

– infografika,

– spis narzędzi,

– studium przypadku (case study),

– produkt za 0 złotych, gdzie klient ponosi tylko koszt przesyłki.

lead magnet

8 cech skutecznego magnesu

  1.  Szczegółowość

Niezależnie od tego, który rodzaj magnesu wybierzesz, przede wszystkim skup się na tym, by zawierał on materiał odpowiedni dla wybranej grupy docelowej. Powinien być jasny i konkretny, dostosowany do klientów i odpowiadający na ich potrzeby.

2. Odpowiedź na konkretną potrzebę

Zastanów się, jakie bolączki mają potencjalni klienci, jakie mają potrzeby, czego pragną. Dopiero gdy znajdziesz odpowiedź na te pytania, zacznij opracowywać bezpłatny materiał. Dzięki temu będzie on zaspokajał faktyczną potrzebę grupy docelowej. Osoby, które wejdą na Twoją stronę internetową, chętniej zostawią swoje dane, co przełoży się później na większe zainteresowanie Twoimi produktami czy usługami, a co za tym idzie, na skuteczną sprzedaż.

3. Natychmiastowa gratyfikacja

Pamiętaj, że Twoi klienci chcą jak najszybciej poznać metody na rozwiązanie swoich problemów. Dlatego zapomnij o obszernych materiałach, ogromnych instrukcjach czy skomplikowanych rozwiązaniach. Tu nie jest na to miejsce. Masz tylko kilka minut, żeby przyciągnąć uwagę klienta. A od tego zależy, czy ktoś sięgnie po Twój materiał.

Jeśli Twoja strona lądowania zrobi dobre wrażenie, a dostarczony przez Ciebie bezpłatny produkt zainteresuje klienta, to ważne, żeby w ciągu 20 minut mógł się z nim zapoznać. Do tego czasu wliczam odczytanie wiadomości, dostarczenie materiału i zaznajomienie się z nim. Jeśli uda Ci się to osiągnąć, to skuteczna sprzedaż jest na wyciągnięcie ręki.

4. Zmiana poziomu relacji

Do najlepszych magnesów należą te, które faktycznie dają dużą wartość Twojemu potencjalnemu klientowi. Dzielenie się za darmo swoją wiedzą, choćby jej niewielką częścią, umacnia relację między Tobą a klientem. Daje także możliwość pokazania się jako ekspert, a do tego umożliwia lepsze poznanie Ciebie i budowanie wizerunku marki.

Przestajesz być kolejną osobą działającą w Internecie, a stajesz się konkretnym człowiekiem. Dzięki temu Wasza relacja przenosi się na zupełnie inny poziom. Wprowadzając klienta w Twój sposób myślenia, dużo łatwiej pozyskasz go i dotrzesz do niego ze swoim komunikatem marketingowo-sprzedażowym.

5. Wysoko postrzegana wartość

Pomimo że magnes jest materiałem bezpłatnym, to powinien mieć wysoką jakość. Dlatego zadbaj, by oprócz merytorycznej treści, również nieźle się prezentował. Potraktuj go tak samo, jak materiał przeznaczony do sprzedaży. Nie ma tu miejsca na bylejakość. Dzięki temu Twój klient poczuje, że otrzymany przez niego magnes jest wart dużo więcej, niż 0 złotych. Doceni wysiłek, który został włożony w jego przygotowanie. Coraz więcej osób i firm zdaje sobie z tego sprawę i stosuje wysokiej jakości materiały, dlatego nie pozwól, by konkurencja pozostawiła Cię w tyle.

6. Wysoka wartość rzeczywista

Pamiętaj, by dostarczyć faktyczną wartość, a nie tylko puste słowa czy czcze obietnice. Klient poczuje się oszukany, stwierdzi, że jego czas został zmarnowany i już do Ciebie nie wróci.

Potrzebujesz dostarczyć konkretną wartość, którą obiecujesz. To już nie te czasy, gdzie klient i tak kupował, bo nie miał wyboru. Jeśli zawiedziesz jego zaufanie, pójdzie do konkurencji. A samo pozyskanie adresu mailowego nic Ci nie da, oprócz tego, że będziesz dostawać większe rachunki za system do obsługi mailingu.

7. Szybkie wykorzystanie

Dobry produkt charakteryzuje się tym, że zostaje szybko skonsumowany, a klient czuje, że chce więcej. Dlatego zadbaj o to, by Twój magnes przyciągał uwagę i zachęcał do dalszej interakcji.

Nie dopuść do sytuacji, gdy zostaje on pobrany tylko po to, by kiedyś go przeczytać czy obejrzeć. W marketingu słowo „kiedyś” znaczy mniej więcej tyle samo, co „nigdy”. Jeśli klient nie zapozna się od razu z tym, co zostało dla niego przygotowane, prawdopodobnie już do tego nie wróci.

8. Wezwanie do działania – Call To Action

Każdy prawidłowo przygotowany magnes powinien pokazywać potencjalnemu klientowi, że Twoje płatne produkty jeszcze lepiej pomogą mu rozwiązać problem lub zaspokoić potrzebę. Możesz wykorzystać ukryte lub świadomie użyte przekazy, które wpleciesz w treści, teksty, grafikę czy nagranie.

Pamiętaj, by poinformować klienta, co może dalej zrobić z otrzymaną wiedzą, jak ją wdrożyć u siebie, jaką otrzyma natychmiastową korzyść. Czyli po prostu, jak Twój produkt czy usługa zaspokoi jego potrzebę lub pragnienie, które sobie właśnie uświadomił.

Jeśli tego nie zrobisz, możesz mieć pewność, że klient kupi coś od konkurencji. Dlatego zawsze umieszczaj wezwanie do działania w przygotowanych przez Ciebie materiałach, które udostępniasz klientowi.

Zastanów się, jak możesz przygotować taki magnes w swoim biznesie.

W artykule podzieliłem się z Tobą niezbędną wiedzą dotyczącą przygotowania dobrego bezpłatnego materiału, który możesz zaproponować swoim klientom, w zamian za przekazanie adresu mailowego, numeru telefonu lub innych potrzebnych danych.

Przedstawiłem osiem cech, które moim zdaniem powinien posiadać skuteczny magnes. Przydadzą Ci się one właściwie we wszystkich działaniach wiążących się z tworzeniem materiałów wykorzystywanych w kampanii marketingowej, zaczynając od reklamy, a na ofercie kończąc. Mam nadzieję, że już wiesz, jak przyciągnąć uwagę i pozyskać klienta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, to sięgnij po książkę „Zrozumieć marketing”, której jestem współautorem. Dzielę się w niej wieloma informacjami z dziedziny marketingu, które możesz zastosować w swojej firmie, by osiągnąć skuteczną sprzedaż i dochodowy biznes.

Poznaj skuteczne techniki i metody na pozyskiwanie klientów oraz wprowadzanie nowych produktów lub usług na rynek na podstawie prowadzonych kampanii marketingowych na 67 rynkach, w kilkunastu językach. Zobacz, jak wyglądały kampanie, które wygenerowały  łącznie ponad 200 000 000 złotych i setki tysięcy kontaktów do potencjalnych klientów. Dowiedz się, jak myśli Twój klient, czego szuka i jaką długość powinna mieć skuteczna reklama czy tekst na stronie sprzedażowej na każdym etapie lejka sprzedażowego.

Zrozumieć Marketing książka, magnes, lead maget

Odwiedź

https://www.zrozumiecmarketing.pl/

i zamów swój egzemplarz już dziś!

marek piasek

Cześć!
Jestem Marek Piasek, fascynuję się efektami, jakie daje skuteczny marketing, przedsiębiorczością oraz lejkami marketingowo - sprzedażowymi. Moje firmy tworzą narzędzia i rozwiązania, które wspierają na co dzień tysiące przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów: Evenea, Wolves Ventures, Web To Learn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Chcesz zmienić wyniki? Skorzystaj z pomocy mojej agencji reklamowej!

Ostatnie wpisy

Share This