marek piasek blog

Czy wiesz, co chciałby kupić Twój klient?

zastosuj kampanie ask

Czy zastanawiasz się, dlaczego jedne firmy wypuszczając swoje produkty lub usługi zdają się idealnie trafiać w potrzeby rynku, podczas gdy inne inwestują kapitał, który nigdy im się nie zwraca?

Jednym z najczęstszych błędów, który popełniają marketerzy i przedsiębiorcy, to założenie, że dokładnie wiedzą, jakie są potrzeby i oczekiwania klientów. Przed wejściem na rynek nie weryfikują, czy faktycznie jest zapotrzebowanie na oferowane przez nich produkty i usługi i czy pokrywają się one z oczekiwaniami grupy docelowej.

Tracą przy tym nie tylko spore pieniądze, ale również czas, który mogliby przeznaczyć na stworzenie oferty przynoszącej im wymierne wyniki, pozwalającej na skuteczną sprzedaż i gwarantującą dochodowy biznes. Jak tego uniknąć?

Kampania Ask – co to takiego?

Kampania Ask to kampania marketingowa, która da Ci odpowiedź na to, jak powinna wyglądać Twoja oferta i proponowane klientowi rozwiązanie. Polega ona na zadawaniu grupie docelowej właściwych pytań i zrozumieniu, że klienci mogą wielu rzeczy nie wiedzieć.

Dlatego nie pytaj klienta bezpośrednio o to, czego chce, a o to, z jakimi wyzwaniami się boryka. Pozwoli to na poznanie jego prawdziwej potrzeby. Dzięki właściwie zadawanym pytaniom zbierzesz informacje na temat oczekiwań Twojej grupy docelowej, określisz jej cele, a stąd już prosta droga, by przekształcić je w funkcjonalności zawarte w Twoich produktach czy usługach.

Taką metodę zastosowałem, organizując pierwszą edycję wydarzenia Wolves Summit. Określiłem grupę docelową, do której kierowałem ofertę. Następnie wykorzystałem Kampanię Ask i dzięki odpowiednim pytaniom otrzymałem odpowiedzi, które pozwoliły tak zaprojektować konferencję, że odniosła spektakularny sukces.

W jaki sposób dokładnie określić idealnego klienta opisałem w artykule tutaj.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczącego tego case study, to sięgnij po książkę „Zrozumieć Marketing” https://www.zrozumiecmarketing.pl/, gdzie dokładnie go opisuję.

Żeby odnieść sukces, nie zawsze trzeba zrobić czy wymyślić coś nowego. Wystarczy, jeśli zrobisz coś lepiej, inaczej niż było robione dotąd i niż robi to konkurencja. Zastanów się, jak możesz to zastosować w Twojej branży, bo jestem pewien, że i u Ciebie są takie możliwości.

Pomyśl, jakie pytania możesz zadać swoim klientom, żeby oferowane przez Ciebie usługi lub produkty lepiej zaspokajały ich potrzeby.

Przykładowe pytania, które warto sobie zadać, znajdziesz we wspomnianej już wcześniej książce.

Jak uzyskać odpowiedź od klienta?

Jeśli prosisz klienta o odpowiedź na Twoje pytania, to pamiętaj, że prosisz także o jego czas, który musi przeznaczyć na jej udzielenie. Codziennie wszyscy jesteśmy zalewani masą różnych informacji, telefonów, e-maili. Dlatego, jeśli naprawdę zależy Ci na uzyskaniu odpowiedzi, warto dać coś w zamian. Coś, co będzie miało dla danej osoby większą wartość, niż ten czas, który dla Ciebie poświęci.

Co możesz wykorzystać? Świetnie sprawdzi się Twoja wiedza, którą możesz się podzielić na różne sposoby. Podam Ci przykłady kilku z nich:

  • webinar,
  • e-book,
  • darmowe wzory lub szablony,
  • dostęp do społeczności (grupy),
  • próbka produktu,
  • rabat.

W przypadku dostępu do grupy, np. na Facebooku, warto poprosić zainteresowaną nią osobę o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Ważne, by były one odpowiednio sformułowane, bo dzięki temu dodatkowo zyskujesz wiedzę na temat potrzeb Twojej grupy docelowej.

Próbka produktu jest zazwyczaj mile widziana, ale pamiętaj, żeby ją odpowiednio dobrać do oferty. Niewiele osób ucieszy się z produktów z Twoim logiem – smyczki, koszulki czy długopisu, choć ten ostatni czasem się przydaje. Postaw na coś, co faktycznie przyniesie korzyść Twojemu potencjalnemu klientowi.

Rabat to zawsze dobry pomysł na pozyskanie danych klienta albo udzielenie przez niego odpowiedzi na pytania.

To tylko niektóre z przykładów. W moich działaniach marketingowych stosuję ich o wiele więcej.

Pamiętaj, żeby pytania zadawać właściwym osobom, które faktycznie znajdują się w Twojej grupie docelowej. Odpowiedzi rodziny, sąsiada czy kolegi niewiele Ci dadzą, jeśli nie należą oni do tej grupy.

Dzięki dotarciu do potencjalnych klientów z właściwymi pytaniami nie tylko otrzymasz wartościowe odpowiedzi, ale dodatkowo zbudujesz bazę kontaktów, do której wrócisz w przyszłości ze swoim gotowym produktem lub usługą.

Mam nadzieję, że wiesz już, jak zastosować Kampanię Ask w swojej firmie i jakich metod użyć, żeby klienci chcieli odpowiedzieć na Twoje pytania. Pamiętaj, że gdy je właściwie postawisz, nie będziesz już zastanawiać się, w jaki sposób skonstruować ofertę, by zaistnieć na rynku. Poznaj potrzeby i oczekiwania klientów i osiągnij dzięki temu skuteczną sprzedaż swoich produktów czy usług.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Kampanii Ask, pytań, które warto sobie zadać oraz chcesz zapoznać się z licznymi przykładami z mojego doświadczenia, to sięgnij po książkę „Zrozumieć marketing”, której jestem współautorem. Dzielę się w niej wieloma informacjami z dziedziny marketingu, które możesz zastosować w swojej firmie, by osiągnąć skuteczną sprzedaż i dochodowy biznes. 

Poznaj skuteczne techniki i metody na pozyskiwanie klientów oraz wprowadzanie nowych produktów lub usług na rynek na podstawie prowadzonych kampanii marketingowych na 67 rynkach, w kilkunastu językach. Zobacz, jak wyglądały kampanie, które wygenerowały  łącznie ponad 200 000 000 złotych i setki tysięcy kontaktów do potencjalnych klientów. Dowiedz się, jak myśli Twój klient, czego szuka i jaką długość powinna mieć skuteczna reklama czy tekst na stronie sprzedażowej na każdym etapie lejka sprzedażowego.

Co chciałby kupić Twój klient? Zrozumieć Marketing książka

Odwiedź

https://www.zrozumiecmarketing.pl/

i zamów swój egzemplarz już dziś!

marek piasek

Cześć!
Jestem Marek Piasek, fascynuję się efektami, jakie daje skuteczny marketing, przedsiębiorczością oraz lejkami marketingowo - sprzedażowymi. Moje firmy tworzą narzędzia i rozwiązania, które wspierają na co dzień tysiące przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów: Evenea, Wolves Ventures, Web To Learn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Chcesz zmienić wyniki? Skorzystaj z pomocy mojej agencji reklamowej!

Ostatnie wpisy

Share This