marek piasek blog

Analiza rynku i konkurencji

Na drodze każdego przedsiębiorcy w pewnym momencie pojawia się istotna kwestia, której (niestety) wciąż na polskim rynku praktycznie nikt nie robi, bardzo rzadko jest dobrze robiona przez startupy, a także przez firmy, które mają poniżej 10 milionów przychodu.

O czym myślę? 🤔

O dokładnej analizie konkurencji 🔎

Jeżeli jesteś w którejś z wymienionych powyżej grup i przeznaczasz na analizę kilka – kilkadziesiąt godzin, to już prawdopodobnie jesteś “kilka kroków dalej” niż inni.

Co powinno się znajdować w analizie konkurencji i jak się do niej zabrać?

Zależy Ci na kilku rzeczach.

Musisz wiedzieć, jak Twoja konkurencja:

❓pozyskuje Klientów,

❓rozmawia ze swoimi Klientami,

❓utrzymuje Klientów,

❓dociera do Klientów (jakich kanałów używa).

Odpowiedzi na te pytania będą stanowić minimum dobrze wykonanej analizy, upewnij się więc, że tak zatytułowane kolumny znajdą się w Twoim arkuszu (np. Excel, Google Sheets).

Kliknij, aby pobrać mój szablon analizy konkurencji z Instrukcji Marketingu

Co powinno się znaleźć w analizie konkurencji?

✅ Nazwa firmy

✅ Strona internetowa

✅ Linki do social media

✅ Liczba interakcji w mediach społecznościowych, tj. np. jak dużo komentarzy otrzymują, kto komentuje, jakie osoby to są, wchodzisz w komentarz i sprawdzasz, co to są za osoby, czym się zajmują, co ich interesuje, co to są za ludzie, z jakich regionów są, jaka jest aktywność

✅ W jaki sposób konkurencja pozyskuje Klientów

✅ Jak wygląda konstrukcja ich strony internetowej, czy jest przejrzysta

✅ Czy sprzedają przez Internet, czy sprzedają dopiero po kontakcie telefonicznym

✅ Czy mają formularze kontaktowe, czy może mają umieszczone numery telefonu, czy chcą, żeby się z nimi skontaktować mailowo

✅ Inne ważne dla Ciebie informacje

A teraz przyjrzyjmy się analizie bardziej szczegółowo, wykorzystując media społecznościowe. Przez jakie kroki warto przejść?

Instagram

Obserwuj 20 kanałów marek osobistych lub marek firmowych Twojej konkurencji. 

Facebook

Przeznacz na niego jedną godzinę w tygodniu i wnioski wpisujcie do arkusza kalkulacyjnego na dysku wirtualnym. Arkusz, z którego korzystam, pobierzesz tutaj:

Kliknij, aby pobrać mój szablon analizy konkurencji z Instrukcji Marketingu

Pamiętajmy oczywiście, że nie każde działania da się zmierzyć. Pewne publikacje mogą nie być „lajkowane” lub komentowane, ale docierają do odpowiednich oczu.

Klienci decydujący się na zakupy produktów i usług za kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych częściej obserwują i konsumują treści oraz klikają, przechodząc na strony docelowe kampanii. Kupują i umawiają się na rozmowy, a nie tylko komentują i lajkują. Mają mniej czasu, więc nie wdają się w zbędne dyskusje. 

Sprawdź, jakie reklamy robi Twoja konkurencja, analizując je na stronie:

https://www.facebook.com/ads/library

Grupy na Facebooku

Dołącz do pięciu grup. Raz na tydzień przeznacz około 30 minut na weryfikację treści. Sprawdź, kto komentuje i w jaki sposób. Przyjrzyj się profilom członków grupy. Zanotuj wnioski, wprowadzając je do arkusza na dysku wirtualnym. 

Dołącz do mojej grupy na Facebooku:

https://www.facebook.com/groups/lejki

Fora dyskusyjne

Dołącz do 10 forów branżowych. Świetnym przykładem fora branżowego są polskie społeczności, takie jak np. Elektroda. 

YouTube

Przeanalizuj, jak wyglądają reklamy. Notuj, co czujesz, oglądając je. Jakie obrazy pojawiają się w Twojej głowie. Co ktoś próbuje Ci sprzedać? Każdy z twórców wideo, niezależnie od tego, czy jest to kanał biznesowy, czy prywatny, sprzedaje Ci rozrywkę, wiedzę lub połączenie wiedzy z rozrywką. Oddajesz swój cenny czas. Spróbuj odkryć schemat retoryczny, nie skupiaj się na treści.

Sprawdź, gdzie Twoi klienci inwestują swój czas. Analizuj komentarze.

Google

W marketingu wykorzystujemy go do sprawdzania, co nasi potencjalni klienci wyszukują w internecie. Wpisujemy dane frazy, czyli słowa, które mogą być przez nich wyszukiwane. Weryfikujemy, na jakie strony prowadzą. 

Analizujemy treści artykułów oraz stron sprzedażowych. 

Sprawdzamy, jakie obiekcje pokonują. 

Badamy, jakich słów używają. 

Staramy się również dotrzeć do twórców internetowych, blogerów oraz osób, które zrzeszają naszych potencjalnych klientów, aby doprowadzić do nawiązania współpracy. 

Dzięki temu możemy zwiększyć zasięgi kampanii i dotrzeć dużo szybciej do wartościowego ruchu.

Oczywiście poza ręczną pracą możesz wykorzystać na tym etapie narzędzia, które do takiej analizy służą. My wykorzystujemy Similarweb, Ahrefs, SEMrush.

Reklamy Google (Google Ads)

Cztery razy w miesiącu warto przeznaczyć co najmniej jedną godzinę na analizę, jakie reklamy robi konkurencja. Jakie banery wyświetlają Ci się na stronach, które odwiedzasz? Czy wpisując dane słowa kluczowe, pojawia się Twoja firma lub Twoja marka osobista, a może konkurencja? Jeżeli tak, to jaka? Co robią lepiej? Jakie kampanie prowadzą?

LinkedIn

Warto przeznaczyć godzinę tygodniowo na analizę treści udostępnianych nie tylko przez strony marek, ale przede wszystkim przez osoby pracujące w działach marketingu, produkcji czy sprzedaży u naszej konkurencji. Często w publikowanych wpisach bądź rozmowach odbywających się w komentarzach, udostępniane są informacje, które pozwolą Ci przewidzieć, jakie ruchy planuje konkurencja.

Jakie działania obecnie prowadzą? Jakie treści udostępniają? Czy zwiększone lub zmniejszone zatrudnienie spowodowane jest tym, że radzą sobie lepiej? A może szykuje się właśnie świetna okazja do przejęcia rynku lub zakupu firmy Twojego konkurenta? 

Jeżeli się jeszcze nie znamy, sprawdź mój profil na LinkedIn:

https://www.linkedin.com/in/marekpiasek

Blogi i portale branżowe

Znajdź 20 portali branżowych oraz blogów, które systematycznie będzie śledzić i analizować Twój dział marketingu lub obsługująca Cię agencja marketingowa np. Webmetro.pl. Spisuj tematy artykułów oraz krótkie notatki, które pozwolą Ci ustalić, kto jest odbiorcą treści. Jaki cel miał wywołać artykuł? W jaki sposób jest on komentowany? Czy są tam komentarze od Twojej grupy docelowej? Czy możesz publikować swoje treści na tym portalu?

Co dalej?

  1. Chcesz przeczytać więcej na temat analizy konkurencji? Zamów i przeczytaj moje książki: ZrozumiecMarketing.pl oraz InstrukcjaMarketingu.pl.
  2. Szukasz sprawdzonej agencji reklamowej? Odwiedź webmetro.pl
  3. Chcesz nauczyć się tworzyć ścieżki zakupowe i lejki marketingowego? Sprawdź kurs Skuteczne Lejki: https://www.lejki.pl/kurs

Do przeczytania!

marek piasek

Cześć!
Jestem Marek Piasek, fascynuję się efektami, jakie daje skuteczny marketing, przedsiębiorczością oraz lejkami marketingowo - sprzedażowymi. Moje firmy tworzą narzędzia i rozwiązania, które wspierają na co dzień tysiące przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów: Evenea, Wolves Ventures, Web To Learn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Chcesz zmienić wyniki? Skorzystaj z pomocy mojej agencji reklamowej!

Ostatnie wpisy

Share This