marek piasek blog

14 Wskazówek, które odkryłem po zainwestowaniu 2 314 207 zł w reklamę w Internecie

2 314 207 zł – podsumowałem wydatki na reklamę naszych projektów, firm, marek – jak zwał tak zwał.

Jakie wnioski?

1. Za długo zajęło mi przekonanie siebie, że warto wydawać kasę na reklamę.

Brakowało mi kompetencji oraz musiałem pokonać własny strach. Kompetencje – zdobyłem je szkoląc się w zakresie lejków marketingowo – sprzedażowych. Czyli projektowaniu kroków, przez które musi przejść np. Marek, aby zostać Twoim klientem.

2. Pierwsze 500 zł miesięcznie i podnoszenie do 10 000 zł wydatków na reklamę w miesiącu powodowało we mnie strach. Obsrany niczym małolat przed pierwszą randką lub powrotem mamy z wywiadówki śledziłem po parę razy dziennie, ile mi schodzi kasy i ile zarabiam. Na początku nie zarabiałem.

3. Nie ma sensu robić tego samemu.

Chyba, że jest to Twój zawód lub pracujesz w agencji. Naucz się od strony strategicznej, jak to działa i czego wymagać od osoby w Twoim zespole lub podwykonawcy. Oczywiście 99% osób na rynku powie Ci, że powinieneś się tego nauczyć. Cóż mam inne zdanie.

4. Alokacja czasu w zdobywanie nowych kompetencji lub na sprawdzenie, czy coś warto wdrożyć do Twoich kompetencji marketingowych, sprzedażowych lub aby zmienić wyniki Twojego biznesu:

3 minuty przeznaczam na sprawdzenie, co to jest i co mi to da

Np.: wideo, krótka rozmowa. Skanowanie artykułu.

30 minut przeznaczam na zrozumienie czy chcę to wprowadzić.

Np. webinar, dłuższa rozmowa, spotkanie, szkolenie krótkie

3 godziny przeznaczam na nauczenie się tego. Zanim coś zlecę, moim obowiązkiem jest zrozumieć, jak to działa i czego mogę wymagać.

30 – 300 godzin przeznaczam jeżeli się mam tego nauczyć, aby robić to dobrze. W większości wypadków nie ma to sensu i przeznaczam tyle czasu podwykonawców lub szkoląc i inwestując w kursy dla mojego zespołu, aby zdobyć tę kompetencję dla mojej firmy.

5. 3 miesiące (+/-) tyle potrzebuje członek zespołu, podwykonawca lub Ty, aby reklama zaczynała przynosić rezultaty.

6. Reklama jest nic niewarta, jak nie masz lejka. Rekomenduję przygotować schemat, plan, ścieżkę zakupową – czyli lejek, który przewidzi, przez jakie kroki musi przejść Twój klient.

Jak to wygląda?

a) siedzę sobie na Facebooku, Instagramie lub przeglądam Google’a

b) firma określiła, że szuka określonego klienta, który odpowiada zainteresowaniami oraz tym jakich korzyści szuka do profilu idealnego klienta

c) widzisz reklamę wideo lub grafikę z tekstem

d) jeżeli to dobra reklama (np. ode mnie lub od mojej agencji Webmetro) to duża szansa, że została stworzona w sekwencji: przyciągnij uwagę, przedstaw historię i przejdź do oferty

e) zaciekawiony klikasz

f) trafiasz na specjalnie przygotowaną stronę lądowania – to pierwszy etap lejka

g) w zależności od typu kampanii pozostawiasz swój e-mail, numer telefonu, lub tylko sobie coś czytasz, oglądasz lub od razu kupujesz

7. Nie warto robić wszystkiego.

Skup się na tym, w czym jesteś dobra lub dobry. Resztę deleguj. Wcześniej zdobywając wiedzę co delegować i jak.

8. Nauczyłem się, że należy płacić bardzo dobre pieniądze Twoim pracownikom, Twoim podwykonawcom.

Oferując przeciętne wynagrodzenie, masz słabe efekty lub tracisz pieniądze i czas.90% przedsiębiorców działa na odwrót.

Oczekują, że za 100 zł, 500 zł, 1000 zł, 2000 zł poleją się z nieba góry monet. Leje się, ale rozczarowanie i pozostawia trwały błędny ślad w naszym rozumieniu rzeczywistości, że np. reklama nie działa.

9. Zasięgi organiczne są dobre dla influencerów. Szansa, że bez wydatków na reklamę pozyskasz klientów, jest mała.

Owszem.

Może pierwszych.

Ale nie zbudujesz w ten sposób stabilnej finansowo firmy, albo zajmie Ci to tak dużo czasu, że po prostu finansowo to będzie nieopłacalne.

10. Wybory:Wybierz jedną osobę, która jest przed Tobą i się od niej ucz, naśladuj, modeluj. Nie mieszaj taktyk od różnych osób. To nie zadziała.Wybierz 1-5 osób, które są na takim samym etapie jak Ty. Raz w miesiącu przez 30-60 minut wzajemnie omawiajcie wyzwania jakie macie. Możesz też dołączyć do grup typu mastermind – mocno zniszczone i wyeksploatowane wyrażenie.

Sam taką prowadzę dla przedsiębiorców, którzy generują więcej niż 10 mln obrotu lub takich, którzy w mniej niż dwa lata chcą wejść na ten poziom.

Korzystaj z konsultacji. 2 godziny konsultacji wartej 2000 euro pozwoliło mi zrozumieć jak zrobić kampanię i zaprojektować lejek co zrobił 1,012,000 zł. Całość opisał Puls Biznesu. Interesuję Cię to, to w wyszukiwarkę wpisz: Marek Piasek Sales Gate Puls Biznesu.

Nie ucz się, nie słuchaj i nie zatrudniaj fantastów. Mów sprawdzaj i nie bój się odpytywać Twoich guru, jakie mają rezultaty i czy faktycznie zrobili to, co sama lub sam chcesz zrobić.

„W 6 miesięcy tak mi rozkręcił biznes, że w 24 miesiące musiałem go skręcać.”

11. Miej dość głęboko opinię hejterów. Łatwo powiedzieć niż zrobić. Banuj. Usuwaj z telefonu. Nie odwiedzaj. Skasuj z pamięci.Nie słuchaj tych, którzy mówią:- nie dasz rady- nie uda Ci się- to nie dla Ciebie- Ty? Hahaha, chyba śnisz, że będziesz w tym miejscu- nikt od nas z rodziny nie zarabiał takich pieniędzy- po co Ci to, lepiej idź na studia.

To nie ich droga.

To Twoja droga.

12. Nie ma czegoś takiego jak sukces jednej nocy. Potrzebujesz kompetencji i czasu.

Czas oszczędzasz, przez kompetencje nabywane od praktyków.

Tym punktem skreśliliśmy większość kierunków na studiach.

13. Znajdź coś, co Cię napędza i pomoże Ci przejść barierę odraczania gratyfikacji. Najpierw zainwestuj w swój biznes, a potem w zabaweczki.

14. Naucz się lejków i wdróż je w swoim biznesie, a potem? Zainwestuj w reklamę!

Co dalej?

Sprawdź kurs Skuteczne Lejki, którego jestem autorem. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej www.lejki.pl/kurs

Chcesz skuteczniej docierać do klientów? Sprawdź, jak moja agencja może Ci pomóc! Dowiedz się więcej tutaj: www.webmetro.pl

marek piasek

Cześć!
Jestem Marek Piasek, fascynuję się efektami, jakie daje skuteczny marketing, przedsiębiorczością oraz lejkami marketingowo - sprzedażowymi. Moje firmy tworzą narzędzia i rozwiązania, które wspierają na co dzień tysiące przedsiębiorców, sprzedawców i marketerów: Evenea, Wolves Ventures, Web To Learn, Webmetro, Wilki.

dowiedz się więcej

Chcesz zmienić wyniki? Skorzystaj z pomocy mojej agencji reklamowej!

Ostatnie wpisy

Share This